Motociklu noma: kuras ir drošākās un bīstamākās valstis braukšanai?
Plānojot brīvdienas, motociklu noma ir viena no alternatīvām, kā ērti pārvietoties no viena apskates punkta uz nākamo. Tomēr ne visas valstis ir vienlīdz motociklu vadītājiem draudzīgas un drošas. Kuri ir motociklu vadītājiem bīstamākie un drošākie ceļojumu galamērķi, uzzini turpinājumā sadarbībā ar motociklu nomas sludinājumu portālu dalder.lv.
Priekšnosacījumi, lai nomātu motociklu
Sāksim ar pašiem pamatiem jeb kas nepieciešams, lai nomātu motociklu:
- Atbilstošas kategorijas tiesības (ar B kategoriju atļauts vadīt A1 klases motociklus, bet jaudīgākajai - A kategorijai - vajadzīga A kategorijas apliecība);
- Vismaz 2 gadu stāžs;
- Došības nauda (kuru atgriež pēc nomas perioda, ja motociklam nav bojājumu);
- Pase/ID un vadītāja apliecība.
Vai apdrošināšana ir obligāta?
Lai izvairītos no nepatīkamiem papildus izdevumiem, visdrošāk motociklu nomas birojā papildus iegādāties apdrošināšanu - tādā gadījumā finansiālo atbildību par iespējamiem motocikla bojājumiem uzņemsies kompānija. Piemēram, tropiskajās valstīs nebūt ne tik neparasts negadījums ir kokosrieksta nokrišana no koka - tas var trāpīt arī motociklam un atstāt pamatīgas buktis. Lai gan šāds negadījums var likties pat komisks, labošana servisā var izmaksāt vairākus tūkstošus.
Tā kā sliktākajā no gadījumiem motocikls var tikt pilnībā norakstīts, ir daudz prātīgāk motocikla nomas maksai pievienot salīdzinoši nelielu apdrošināšanas maksājumu - iestājoties negadījumam, tas var ietaupīt pat vairākus desmitus tūkstošu.
Kāpēc bez ķiveres braukt nav stilīgi?
Vienmēr jāatceras arī par ķiveri - tās izmantošana samazina galvas traumas risku par 69%, bet nāves - par 42%. Turklāt, ja negadījuma laikā motocikla vadītājam nav ķiveres un pat ja negadījumu izraisījusi otra puse, rezultātā apdrošinātājs kompensāciju neizmaksās - gan ārstēšanas, gan motocikla labošanas izdevumus būs jāsedz no savas kabatas.
Kā nosaka drošību uz ceļiem?
Lai analizētu, kuras ir autovadītājiem un motociklu nomātājiem drošākās vietas uz pasaules, kā atskaites punktu izmantosim nāves gadījumu skaitu pret 100 000 iedzīvotājiem.
3 visnedrošākās valstis
Saskaņā ar Spānijas autoentuziastu ziņu portāla autopista.es 2018. gadā veikto datu analīzi, moto nomai un autovadīšanai nedrošākās valstis uz pasaules ir šādas:
- Lībija: galvenie iesmesli, kāpēc šī ir vadītājiem visbīstamākā valsts, ir teororisms un nelabvēlīgi meteoroloģiskie apstākļi. Izpaltītas ir smilšu vētras un ISIS uzbrukumi. No 100 000 braucējiem bojā aiziet 73,4.
- Taizeme: pamatā 80% no visiem satiksmes negadījumiem ir pārmērīga alkohola lietošana. 25% no letāliem negadījumiem bijis iesaistīts alkohols. Turklāt situāciju neuzlabo noteiktie ātruma ierobežojumi: apdzīvotā vietā var braukt pat uz 80 km/h. Kopā Taizemē no 100 000 cilvēkiem satiksmes negadījumos aiziet bojā 36,2.
- Malavi: pamatā sliktajiem braukšanas apstākļiem ir stāvoklis valstī kopumā - laupīšanas un uzbrukumi uz ceļiem ir izpaltīti. Pa ceļiem brauc automašīnas ar tajās ievietotiem dzīvniekiem un gājēji var negaidīti parādīties uz braucamās ceļa daļas. Katru gadu no 100 000 iedzīvotājiem 35 mirst satiksmes negadījumos.
3 drošākās valstis
Vērtējot, kur motocikla noma un autovadīšana ir drošākā, autopista.es TOP 3 iekļauj šādas valstis:
- Monako: lai gan šajā valstī apdzīvotā vietā maksimālais ātrums ir 70 km/h, pārsteidzošā kārtā dati apliecina, ka 0 cilvēki no 100 000 ik gadu mirst satiksmes negadījumos. Atliek minēt, ka šāds ātruma ierobežojums noteikts tāpēc, ka valstī ir tik liels ekskluzīvo sporta auto segments;
- Mikronēzijas Federatīvās Valstis: paradoksālā kārtā par spīti tam, ka nacionālā līmenī nav noteikti autovadīšanas likumi, tikai 1,9 cilvēki no 100 000 ik gadu mirst uz šīs valsts ceļiem. Ar likumu nav pat aizliegta narkotiku lietošana, īrējot motociklu vai auto.
- Šveice: lai gan klimatiskie apstākļi šajā kalnainajā valstī ir gana ekstrēmi, tā ir viena no drošākajām valstīm braukšanai. Noteikumi ir bargi: ziemas riepas ir obligātas un alkohola lietošana nav savienojama ar braukšanu. Par spīti tam alkohola lietošana ir saistīta ar 19% no visiem letālajiem nelaimes gadījumiem uz ceļiem. Uz 100 000 iedzīvotāju ir tika 2,8 mirušie.
Tie, kas vēlas par savu motociklu nomas biznesu pastāstīt citiem, dalder.lv var ievietot bezmaksas sludinājumu. Pie viena katram tirgotājam tiek izveidota sava mājaslapa - arī tas ir par baltu velti.
Par katru motociklu izīrētāju dalder.lv lasāmas atsauksmes - neatkarīgi no tā, vai moto nomu piedāvā privātpersona vai uzņēmums. Šī ir tā funkcija, kas dalder.lv atšķir no jebkura cita sludinājumu portāla Latvijā. Tas jau sen bija vajadzīgs: lai vairotos sirdsmiers un uzticība par izvēlētā pakalpojuma sniedzēja godprātību.
Sludinājumu portālā dalder.lv ievietotie moto nomas piedāvājumi parāda to daudzveidību. Piemēram, ekskluzīvu motociklu iznomāt iespējams pat tikai stundu ilgam braucienam - pasniedzot to kā dāvanu dzimšanas dienā. Motociklu noma var būt arī ilgtermiņa pasākums, piemēram, kārtojot A kategorijas tiesības - lai procesa laikā ikdienā trenētos pārvietojoties ar A1 kategorijas moci. Populārāka gan ir motociklu noma siltajā sezonā atvaļinājuma laikā - kaut vai lai izbaudītu dabu tepat Latvijā vai kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā.
Moto nomas bizness dalder.lv
Iesācējiem piemērotākie ir “Roadsters” tipa vai enduro motocikli. Ar enduro moci pārvietoties var gan pilsētā, gan doties garākā braucienā pa šoseju. Moto tūrei vai ceļojumam īpaši piemēroti ir ceļojumu/tūrisma motocikli - var braukt pa bezceļiem, t.i., pa smilšainiem ceļiem, granti un meža ceļiem. Izšķir tūrisma sporta un tūrisma enduro motociklus. Braucot divatā, sporta variants ir ērtāks. Īpaši svarīgi ir arī tas, ka tūrisma motocikliem ir stiprinājumi, kas paredzēti ceļa somām. Piemēram, klāt var pielikt telts somu, plānojot nakšņošanu kempingos.
Izvēloties īsto motociklu nomai, jāņem vērā, kāda veida braucienam tas paredzēts - pilsētai, šosejai, grants vai meža ceļiem, īsiem vai gariem pārbraucieniem. Tāpat jāpārliecinās, ka noskatītā motocikla klase un jauda atbilst iegūtajai vadītāja apliecības kategorijai.
Kādu motociklu izvēlēties?
Vēl viena priekšrocība ir salīdzinoši zemākas degvielas un nomas izmaksas, kā arī videi draudzīgāka pārvietošanās iepretim iekšdedzes dzinēja automobilim.
Kopumā vērtējot, motocikla noma paver iespēju pārvietoties daudz ērtāk, jo noparkoties var gandrīz jebkurā vietā un par to nav jāmaksā. Sasniedzot savu galamērķi, nav speciāli jāmeklē stāvlaukums - motociklu var novietot turpat muzeja, teātra vai viesnīcas priekšā. Turklāt ar motociklu viegli izspraukties cauri sastrēgumiem, kas ļauj galamērķi sasniegt ātrāk.
Braukšana motocikla mugurā sniedz daudz patīkamu emociju - adrenalīna iespaidā izdalās endorfīni, t.s. “laimes hormoni”, turklāt šāds brauciens ir krietni romantiskāks un ātrāks kā braucot ar sabiedrisko transportu. Motocikls sniedz neatkarību - nav jābūt piesaistītam autobusu atiešanas grafikiem, maršrutu un pieturvietas var plānot pēc saviem ieskatiem.
Kāpēc īrēt motociklu?
Lai mazinātu iespēju motocikla nomas laikā tam vai sev pašam nodarīt kaitējumu, vēlams ņemt vērā pamatnoteikumus saudzīgai motocikla lietošanai. Ieteicams apstāties ik pēc nobrauktām 2 h vai 200 km. Apstāšanās pieturas nepieciešams iekļaut ik pēc šādiem intervāliem neatkarīgi no tā, vai dienā tiek mēroti 50 vai 600 km. Jo nogurušāks ir vadītājs, jo lielāka iespēja ciest negadījumā.
Cik ilgi var braukt ar motociklu bez apstāšanās?
alexpuskins
Autors18-08-2023, 02:09
Publicēšanas datumsLV / Auto zinas
Kategorija- Komentāri: 0
- Skati: 1335